כמה דברים שלא ידעתם על התמכרויות

התמכרות היא תופעה רחבה הרבה יותר ממה שנהוג לחשוב. החל מצריכה מוגברת של מזונות שונים או שימוש מופרז במכשיר הסלולרי, הנחשבים להרגל רע, ועד לפיתוח תלות בחומרים כימיים מסוכנים – ייתכן בעצם ורוב האנשים בעולם סובלים מבעיית התמכרות בקנה מידה כזה או אחר.

אורח החיים שלנו כיום הוא מלחיץ ועמוס מה שיוצר קרקע פורייה למצבים בהם אדם יכול למצוא את עצמו במקום רגשי ונפשי ממנו קל מאוד לפתח התמכרות, ולכן גם קיימים מחקרים רבים בנושא גמילה מהתמכרויות, הנה כמה דברים הקשורים בנושא שכדאי לדעת.

ראשית, מהי התמכרות?

התמכרות מוגדרת כשימוש חוזר בחומר או התנהגות בכמויות הולכות וגדלות, אשר גורמים הנאה, ומביאים את המשתמש בהם למצב שבו אם ימנע ממנו להשתמש בהם, תיגרם לו מצוקה ויופיע דחף להשתמש שוב. זהו בעצם מצב של תלות פסיכולוגית וגופנית בחומר או בפעילות כלשהם ותהליך הגמילה בסוגים השונים של ההתמכרויות הינו זהה.

נקודות עיקריות בתהליך גמילה מהתמכרויות:

על מה מבוסס התהליך

תהליך הגמילה מתבסס בעיקר על מודעות ותובנות כמו למשל על מה מפצה ההתמכרות, מה היא באה להסתיר ומה הוא הקושי, או הצורך הרגשי שהובילו את האדם המכור להתחיל להשתמש שימוש ואיך ניתן למלא את מה שחסר בדרכים בריאות ולשקם אותו.
מחקרים כיום מראים כי סגנון החיים והמצב הרגשי שלנו הם בעצם הגורם להתמכרות, ולא החומרים עצמם, ולפיכך יש להתמקד ולטפל בהם. כך לדוגמא, אנשים אשר נפצעו בתאונה ומקבלים משככי כאבים העשויים מאותו חומר כמו קוקאין בצורתו הנקייה ביותר, אינם מתמכרים אליו לעומת אנשים אשר צורכים את אותו החומר כמענה לקושי רגשי או נפשי שהם מתמודדים עמו.

התמודדות בלתי פוסקת

בין ההיבטים הקשים ביותר שמכורים נדרשים להתמודד עמו בעת תהליך גמילה מהתמכרויות הוא ההבנה כי הרצון וההשתוקקות לחומר הממכר לעולם יישארו. זה דורש מהאדם הנגמל התמודדות יום יומית, שאמנם הולכת ופוחתת בחלוף הזמן, אבל היא בעצם לא תיפסק לעולם. תהליך הגמילה דורש מן הנגמל לעבור תקופה קשה מאוד של הסתגלות לאורח חיים שונה ולא מוכר. זהו תהליך של קבלת אחריות בראש ובראשונה, התבגרות וקבלת העצמי.

מערך תמיכה

יש ליצור מערך תמיכה אשר יהיה מורכב מכל האנשים שהאדם הנגמל נותן בהם אמון, לדוגמא פסיכולוג או פסיכיאטר ואת המערך המשפחתי או כמה אנשים משמעותיים בתוכו. עבור נגמלים רבים מערך תמיכה הוא קבוצת התמיכה של 12 הצעדים. לא משנה מי נמצא בתפקיד התומך, מה שחשוב הוא ליצור מסגרת תמיכתית שתיתן אלטרנטיבה לחיים אחרים, שתדרבן ותייצר אצל הנגמל רצון לעשות את השינוי.

אימוץ דרך רוחנית אישית

מציאת דרך רוחנית לאו דווקא תהיה קשורה לדת מסוימת. משמעות של רוחניות בהקשר הזה היא איזו שהיא תפיסה של כוח עליון אשר יחבר את האדם אל משהו שגדול יותר ממנו עצמו. התפיסה הזו עוזרת לאדם הנגמל להבין כי אין לו באמת שליטה מלאה על כל התחומים שבחייו בכלל ובפרט לא על ההתמכרות. יש אנשים התופסים ככוח עליון למשל את הטבע, את הגורל או גם את מערך התמיכה.

היבט השליטה הוא היבט מרכזי בתהליך הגמילה. על האדם הנגמל להכיר בכך כי השליטה בהתמכרות שלו ובחיים שלו היא בעצם אשליה ועליו גם ללמוד לקבל עזרה מאחרים. בהמשך טיפול הגמילה יוכל האדם להבין כי חוסר השליטה מתבטא בתחום ההתמכרות אבל הדבר לא גורע מיכולתו להיות איש משפחה או איש מקצוע נהדר.

לסיכום, גמילה מהתמכרויות היא תהליך שיקום והחלמה רגשיים ונפשיים עמוקים אשר מחייבים את האדם והסביבה התומכת שלו בשינויים רחבים באורחות חייהם על מנת להצליח באופן מלא.