תפקוד מיני בגיל השלישי

הדעה הרווחת והמקובלת היא שמגיל מסוים היכולת לקיים יחסי מין כבר אינה קיימת ובכל מקרה, החשק והרצון להמשיך ולנהל יחסים מיניים הם מינימאליים כך שלא מדובר על פגיעה כל כך קשה באיכות החיים של המבוגרים והקשישים אך הדבר אינו נכון כלל ועיקר. פעמים רבות אפילו מדובר על מצב הפוך, במיוחד כאשר מדובר על בני הגיל השלישי המודרניים, שעתידם עוד לפניהם והזוגיות שלהם נמצאת בשיאה לאחר סיום "מטלות" החיים של גידול ילדים, קשיי פרנסה, אחזקת הבית וכולי, אז הם יכולים להתפנות, ביתר שאת, לחיזוק ולחידוש הקשר שלהם, גם הקשר הנפשי והרוחני כמובן אך גם הקשר הפיזי שהוא תמיד משמעותי וחשוב, בכל גיל ובכל תרבות.

בגילאים מבוגרים ניכרים הבדלים בין נשים וגברים כאשר הנשים חוות שינויים פיזיולוגיים, ביולוגיים והורמונאליים, גם באברי המין, ולכן היכולת שלהן ליהנות ולקיים יחסי מין נפגמת והגברים, שהחשק שלהם וגם היכולת שלהם לא תמיד נפגמת במקביל לנשים, לא מבינים תמיד שהירידה ברצון לקיים יחסים לא נובעת מחוסר חשק, מהתדרדרות במערכת היחסים הזוגית או ממצב נפשי אלא מאובדן היכולת הפיזית לעשות זאת. היכולת של בן הזוג להכיל ולהבין את מה שעובר על בת הזוג היא אחת מהדרכים היעילות והטובות ביותר להחזרת מצב הזוגיות לקדמותו ולהחזרת התשוקה לבני הזוג ואת זאת אפשר להשיג באמצעות טיפול מיני זוגי של סקסולוג מומחה ומקצועי.

טיפול מיני מטרתו להחצין ולעורר את המודעות לקשיים שחווה כל אחד מבני הזוג וכאשר מדובר על זוג מבוגר, שעבר כברת דרך ופיסת חיים משמעותית, הרי שהדרך לקבלה, להכלה ולהבנה היא דרך שיכולה וצריכה להיות פשוטה יותר. טיפול נכון צריך להבליט את הטוב והיפה בזוגיות, בתשוקה שעדיין לא כבתה, ברצון להילחם עליה ולחדש אותה באופן הטוב ביותר האפשרי ולצמצם עד למינימום את הבעיות והדברים השליליים שצפים בעקבות אובדן החשק המיני או היכולת לקיים יחסים.

העולם בו אנו חיים הוא עולם שסוגד לצעירים, הם המצעידים אותו קדימה, מחדשים, מפתחים ויוזמים, הם גם אלו שצריכים להיות פעילים מבחינה מינית והרבה פעמים הנרטיב הזה משפיע, אף הוא, מבחינה פסיכולוגית על הזוגות המבוגרים, וחשוב להדגיש כי לאהבה אין גיל ואף פעם לא מאוחר מדי לאהוב, לגעת וגם ליהנות מארוטיקה, מין ותשוקה, גם בגיל הזהב וגם כאשר נדמה שכבר אין אפשרות לעשות זאת.