פנים אל מול פנים / ד"ר ירון בוקר

 מיניות ואינטימיות אינם קשורים רק לאברי המין של בני הזוג. לאברי הפנים יש תפקיד לא פחות חשוב ביצירה ובשמירה על האינטימיות המינית.

מבחינת האינטימיות הרגשית יש לעיניים תפקיד משמעותי מאד ומבחינת האינטימיות הגופנית השפתיים הם איבר בעל חשיבות רבה. המבט החודר לעיניים, החיוך או ההססנות והמימיקה של השפתיים משדרים לעיתים הרבה יותר מאשר מילים רבות ומיותרות.

העיניים – בסקרים שונים שנערכו לאורך השנים בקרב גברים ונשים, דווחו בין 40-80% מהמשתתפים שהעיניים הן האיבר הכי חשוב ביצירת הקשר הראשוני עם בן המין השני. כנראה לא לחינם נאמר אהבה ממבט ראשון.

יש הבדל באופן בו גבר או אשה משתמשים בעיניהם ובוחנים את עיני בן הזוג. באחד המחקרים התברר כי כאשר אישה בוחנת את המראה החיצוני של אישה אחרת או גבר, היא משתמשת בשתי אונות המח ולכן היא שמה לב לפרטים הקטנים. לגברים לעומת זאת, יש הסתכלות כללית ופחות פרטנית, כיון שהם משתמשים בעיקר באונה הימנית.

החיוך – מחקרים מראים שנשים נוטות לחייך יותר מגברים, אולי עקב התפקיד ה"גברי" המקובל עדיין מבחינה חברתית. במחקרים שנעשו תוך שמוש ב-MRI ניתן לראות הפעלה של אזורי מח שונים בצפייה על פנים מחייכות לעומת פנים רציניות. באופן כזה ניתן לבדוק את השפעת החיוך על גברים ונשים. ברוב המחקרים מסתבר שגברים נוטים להמשך לנשים מחייכות. הנשים לעומת זאת לא נוטות להמשך לגברים מחייכים

האף – ריחות הגוף מושפעים מגורמים רבים, גופניים ורגשיים. גם ההורמונים משפיעים על ריח הגוף.

בכל גיל, מין ושלב בחיים יש השפעות הורמונליות שונות, שישפיעו גם על ריח הגוף.

הדוגמא המוכרת ביותר הוא תופעת ההזעה הקיימת במצבי מתח נפשי.

תת קבוצה של ההורמונים הם הפרומונים, הנקראים גם "הבושם של הטבע" שהם כימיקלים המופרשים מהגוף ומושכים את בני המין הנגדי. זו אולי הכוונה כשאומרים ש"יש בינינו כימיה".

הפה – הוא האיבר הראשון בו מכיר האדם את עצמו מבחינת הצרכים הראשוניים שלו (השלב האוראלי על פי פרויד). זהו גם האיבר הראשון בו יוצר האדם קשר משמעותי עם אדם אחר, אמו, וזהו בעצם הקשר הראשון שהוא יוצר עם העולם החיצון ולכן יש לו כנראה משמעות גם בקשר המיני.

ישנן דרגות ברמת הקרבה האינטימית בין בני זוג. קיום. קיום יחסי מין רגילים נמצא דווקא נמוך בתחתית הפירמידה כי במקרים רבים ניתן לקיים יחסי מין גם עם מישהו שאינו קרוב רגשית. לעומת זאת נשיקה צרפתית, למרות שמבחינה טכנית היא דורשת פחות חשיפה גופנית בין בני הזוג, נמצאת גבוה בפירמידה והיא נשמרת בדרך כלל לבן או בת זוג קרובים במיוחד.

הנשיקה – מגילת שיר השירים מתחילה במילים: "שיר השירים אשר לשלמה. ישקני מנשיקות פיהו כי טובים דודיך מיין", ומפרש הפרשן המקראי הידוע ביותר, רש"י: "לפי שיש מקומות שנושקין על גב היד ועל הכתף, אך אני מתאוה ושוקקת להיותו נוהג עמי כמנהג הראשון, כחתן אל כלה פה אל פה".

על פי מחקרים אנטרופולוגיים כנראה שכתשעים אחוז מאוכלוסיית העולם נוהגים להתנשק. הנשיקה היא חילוף מורכב של מידע שמערב את הריח, המישוש והמגע והיא מתחברת למנגנון תת־הכרתי שמאפשר לנו לקבל החלטות לגבי מידת ההתאמה שלנו כלפי בן או בת הזוג. לחוקר אמריקאי בשם גורדון גלופ יש תאוריה שהנשיקה יכולה להעיד על רמת המחויבות של בן או בת הזוג בקשר לגידול ילדים בעתיד שהוא תנאי חשוב להמשכיות הדורות ובחירת בני הזוג. במהלך הצמדת השפתיים והמגע בין השפתיים ובין לשון ללשון משוחררים במח חומרים כימיים שונים המגבירים תחושות של קירבה ורצון לחיבור. בזמן נשיקה יורדת רמת הורמון הקורטיזול המופרש בדרך כלל בזמן סטרס.

השפתיים והלשון הם איברים בעלי הרבה קצות עצבים ולכן גרוי שלהם שולח מסרים משמעותיים למח וגורם לנשיקה להיות נעימה כל כך.

הנשיקה הצרפתית – היא סמל וסימן לקרבה בין בני זוג. היא משלבת קרוב רגשי וגופני תוך החלפת נוזלים בפה וריקוד בין הלשונות. השם ניתן לה כנראה על ידי האנגלים שניסו להראות את הצרפתים השנואים עליהם כחלק מהצגה מטונפת של המין. גם המושג רומן צרפתי והכינוי למין אוראלי של "לעשות זאת בדרך הצרפתית" מקורם דומה.

הליטוזיס – הוא שם כללי לריח פה לא טוב. זה יכול לנבוע מדלקות בחלל הפה, שאריות אוכל, מחלות חניכיים שונות. לעיתים מקור הריח הוא במערות האף או במערכת העיכול או הנשימה.

ריח רע מהפה שכיח יותר בגברים, אך מסתבר שיותר נשים חושבות שיש להן ריח פה רע יחסית לגברים.

הבעיה שכיחה גם במקצועות מסויימים כגון מורים, פוליטיקאים ועורכי דין, שכנראה משתמשים הרבה בפיהם ובלשונם.

נשים נוטות לצחצח שיניים יותר מגברים. 76% מהנשים לעומת 56% מהגברים מצחצחים שיניים לפחות פעם אחת ביום.

ריח רע בפה גורם לירידה בבטחון העצמי, מפריע בחיים החברתיים והמקצועיים ובעקבות כך בודאי גם בחיים האינטימיים. בנושא זה הפגיעה בשני המינים זהה. הרבה גברים ונשים נוטים לא ליצור קשרים חברתיים, זוגיים ומיניים כאשר ידוע להם שהם סובלים מהליטוזיס.

הפגיעה בבטחון היא משמעותית ונמשכת לעיתים גם כשבעיית הריח כבר נפתרה. לכן חשוב לטפל בכך באופן מהיר ובעיקר לעשות טפול מונע על ידי תזונה נכונה, צחצוח שיניים ושמירה על היגיינת הפה.

החיוך והנשיקה של בני הזוג מהווה תגמול משמעותי לאותם גבר או אשה שסבלו מהליטוזיס.

הרגש והתשוקה של נשיקה ארוטית הם כאמור חיבור אינטימי משמעותי ומהווה מעין חיבוק של הגוף כולו ביצירת הזוגיות המינית.

אסכם במסר : "נשיקה היא הרבה מעבר לנשיקה".