המיניות בגיל הזהב / מאת: ד"ר ירון בוקר

מהי מיניות?

ארגון הבריאות העולמי (WHO) מגדיר את המילה "מיניות" – "המיניות היא האנרגיה הדוחפת אותנו למצוא, אהבה, קשר, חום ואינטימיות. היא מתבטאת בדרך שבה אנו חשים, נעים, נוגעים והדרך שבה נוגעים בנו. להיות מיני זה בעצם להיות חושני. המיניות משפיעה על המחשבות שלנו, על רגשותינו, על הפעולות שלנו ועל יחסינו הבין-אישיים וכתוצאה מכך היא משפיעה על הבריאות הגופנית והנפשית של כל אדם".
לכן – מגע בעור, חיבוק וליטוף הם צורך גופני הקיים בכל גיל ואינו קשור בהכרח לאקט המיני המלא.

האם המין נועד רק לצעירים בריאים ויפים ?

בהחלט לא. יחסי המין חשובים ומהנים בכל גיל ולכן יש לדאוג לשמר אותם. יחסי מין אינם דורשים כושר גופני רב וניתנים לבצוע גם בעת מחלה או נכות. בכל מצב ניתן למצוא את אופי המין הרצוי והמתאים. המחקרים מראים שהבריאות הגופנית והנפשית חשובים גם לתפקוד המיני ולכן רצוי לשמור על הרגלי חיים בריאים – דיאטה מתאימה ופעילות גופנית. מצד שני שימור חיי המין עוזר בשמירה על גוף ונפש בריאים יותר בגיל המבוגר. המחקרים גם מדגישים שהמנבא למיניות טובה בגיל המבוגר הוא טיב התקשורת בין בני הזוג כיום ואופי המיניות שלהם בעבר.

מהם השינויים המופיעים בגיל המבוגר ?

גם גברים וגם נשים חשים בשינויים גופניים שהינם פיזיולוגיים, בתקופת גיל המעבר.
בנשים – השנוי ההורמונלי יותר דרמטי ולכן תופעות גיל המעבר יכולות להפריע מאד עקב השנוי החד בין תקופת הפוריות לתקופת גיל המעבר. השינויים נובעים מירידה חדה (בד"כ תוך חודשים עד שנים ספורות) בהפרשת הורמונים שונים מן השחלה, בעיקר האסטרוגן והפרוגסטרון.
התופעות השכיחות בנשים הן – גלי חום, הזעה, שנויי מצב רוח, שנויי משקל, שנויים בשדיים והפרעות במיניות.
בגברים – הירידה בהפרשת ההורמונים היא הרבה יותר הדרגתית (נמשכת שנים עד עשרות שנים) ולכן לא תמיד ניתן לחוש בשינויים הגופניים והנפשיים באופן ברור.
התסמינים השכיחים בגברים הם – גלי חום, הזעה ועצבנות כפי שקיים בנשים. יתכנו גם חוסר שקט, עייפות וירידה בהרגשה הכללית, בחוזק שרירי הגוף ובמסת השרירים. בנוסף יתכנו השמנה בטנית וירידה בשיעור בגוף.

מהם השינויים במיניות האשה במנופאוזה ?

במנופאוזה יש נשים שדווקא נהנות יותר מהמין, בעיקר עקב חוסר הצורך לדאוג שלא יהיה הריון ואילו נשים אחרות חשות פחות חשק מיני וצורך ליחסי מין וגם נהנות פחות מאשר בשנות הפריון. ההפרעות השכיחות הן ירידה בתגובה המינית (בעיקר יובש נרתיקי) היכולה לגרום לכאבים בקיום יחסי מין וכן שכיחה ירידה בחשק המיני.
הסיבות לשינויים הן רבות וכוללות ירידה ברמת הורמוני המין הגורמת ליובש נרתיקי ולירידה בחשק המיני. בנוסף, גלי החום המפריעים בשינה יכולים לגרום לעייפות במשך היום ולכן לעיתים אין כח לקיום יחסי מין.

מה ניתן לעשות כדי לשפר את המצב ?

רצוי לקיים יחסי מין באופן סדיר כי החיכוך עצמו יכול לשפר את זרימת הדם לנרתיק. כדאי מאד שיהיה משחק מקדים ארוך יחסית שיגביר את תחושת המיניות והרטיבות בנרתיק.
ניתן לפנות לפיזיוטרפיסטיות של רצפת האגן וללמוד תרגילים לחיזוק השרירים ולשליטה על הרפיה וכיווץ הנרתיק. במקרי יובש בנרתיק ניתן להשתמש בשמן או חומרים אחרים הגורמים לסיכוך הנרתיק בזמן קיום יחסי המין או במשחות או טבליות (הורמונליות או טבעיות) המושמות 2-3 פעמים בשבוע בנרתיק וגורמות לרטיבות קבועה של הנרתיק. גם טיפול הורמונלי תחליפי (אסטרוגן ופרוגסטרון) יכול לעזור בהעלאת החשק המיני והפחתת היובש. לטיפול זה יש יתרונות וחסרונות וצריך להתיעץ עם הרופא הגינקולוג המטפל.

האם יש מנופאוזה בגברים ?

הירידה בטסטוסטרון, ההורמון הגברי העקרי, מתחילה כבר בשנות ה-40 לחיי הגבר. האנדרוגנים הם הורמונים סטרואידים, בעלי אפקט על גדילת רקמות (כגון- שריר, שומן ושיער) והשפעה על המח. הם מופרשים ומשפיעים גם בגברים וגם בנשים. בגברים – עיקר הפרשתם מגיעה מהאשכים. האנדרוגן העקרי והמוכר ביותר הוא הטסטוסטרון, הנחשב כ"הורמון הגברי".
מצב זה של ירידה באנדרוגנים נקרא – PADAM – Partial Androgen Deficiency of the Aging Male , דהיינו ירידה חלקית באנדרוגנים של הגבר המזדקן.

מהם התסמינים המיניים בגבר ?

התופעה השכיחה ביותר היא הירידה בחוזק הזקפה. בנוסף תתכן ירידה בחוזק האורגזמה וירידה בחשק המיני. גם תדירות הפעילות המינית קטנה והשפיכה חלשה יותר.

מהם שלבי האקט המיני?

שלב התשוקה – בו שולטים הפנטזיה והרצון למגע מיני.
שלב הריגוש – בו מגיב הגוף לתשוקה ע"י ריגוש והזרמת דם לאברי המין (המתבטאים בגבר בזקפה
ובאשה בגודש ורטיבות של הנרתיק).
שלב האורגזמה – שיא תחושת ההנאה.

מהם השינויים בכל שלב בגיל הזהב ?

שלב התשוקה – מופיעה ירידה בתשוקה בחלק מהגברים וברוב הנשים.

שלב הריגוש – באשה יופיע יובש נרתיקי ובגבר ישנה האטה כללית ולכן נחוץ גרוי ידני חזק יותר כדי להגיע
לזקפה טובה.

שלב האורגזמה – בגבר שלב זה יהיה מהיר יותר או איטי יותר ובד"כ כמות הזרע הנפלט קטנה.
באשה היכולת הבסיסית לאורגזמה לא נפגעת עם השנים אך תתכן ירידה בעוצמתה.

האם ישנן עוד סיבות לשינויים המיניים ?

בתקופת גיל הזהב חלים גם שינויים משפחתיים וחברתיים ברוב המשפחות.
הילדים עוזבים את הבית ובני הזוג נשארים לבדם וצריכים להתמודד יותר זה עם זה.
שלב חיים זה הוא גם שלב היציאה לגמלאות ואז יש הרבה יותר שעות משותפות לבני הזוג ביחד. השהות המשותפת יכולה להיות טובה ומהנה או מצד שני יכולה להפר את האיזון שהיה בחלוקת התפקידים בבית. כל שנוי כזה יכול להשליך גם על מיניות הזוג.

מה אומרים המחקרים על המיניות בגיל הזהב ?

מחקרים אחרונים הראו שבגיל המבוגר, ישנה השפעה הדדית משמעותית יותר בין בני זוג כאשר אחד מהם סובל מבעיה בתפקוד המיני. התופעה בולטת בעיקר אצל בנות זוג לגברים עם בעיות בזקפה. מתברר שהמיניות שלהן נפגעת וניתן לראות ירידה בחשק המיני, בעוררות ובכמות ואיכות האורגזמה. תופעות אלו נעלמות כאשר הבעיה של בן הזוג באה על פתרונה.
מצב זה מחייב להתייחס תמיד לשני בני הזוג במקביל. לא ניתן לנסות לגרום להעלאת החשק המיני ושפור הזקפה בגבר כאשר לאשתו יש יובש נרתיקי וחוסר חשק מיני מוחלט ולהפך, לכן יש לתפור לכל גבר או אשה את הטיפול המתאים לצרכיו האישיים תוך התחשבות בצרכי בן או בת הזוג.

האם חשוב לשתף את בן או בת הזוג ?

הדיבור יכול לפתור הרבה בעיות כי אין מובן מאליו בכל הקשור ליחסי מין. הגבר אינו יכול לדעת מה האשה מרגישה ולהיפך במידה ולא משתפים אותם. ספרו אחד לשני מה נעים ומה לא נעים. אל תתביישו לאמר אלו תנוחות ומגעים עדיפים לכם כרגע. שתפו זה את זה בדאגות לגבי שנויי הגוף שאתם עוברים.
תארי לו מתי את מרגישה רגועה ורפויה ומתי את במתח ואמרי לו אם יש מגע אחר שאינו כולל חדירה שהיית רוצה לנסות. הסבר לה מה אתה חש בעת זקפה חלשה ומה היא יכולה לעשות כדי להקל עליך.
שיתוף בן ובת הזוג יכול להדק את הקשר הזוגי והמיני ביניכם.

מה אפשר לעשות לשימור האינטימיות המינית ?

מילת המפתח היא גמישות לשינויים. הצרכים בכלל והצרכים המיניים בפרט, משתנים ויש להערך לכך. ניתן לשנות את שעת יחסי המין לשעה בה האנרגיה הגופנית במיטבה, להתמקד במגע האינטימי בכל הגוף ולא רק באקט החדירה וכמובן להעזר בטיפולים על פי הצורך – כדורים, משחות ותרגילים שונים. אין להתבייש, אלא לפנות לרופא המשפחה או למטפל מיני ליעוץ בקשר לשיפור התפקוד המיני.

האם יש טיפים פשוטים לשיפור המצב ?

פעילות גופנית מעלה את האנרגיות בגוף וגורמת לשפור במצב הרוח ובדימוי העצמי. גם שתיית כוס יין או כוסית משקה חריף אחת ליום, יכולים לשפר את מצב הרוח ובעקבות כך גם את החשק והתפקוד המיני. רצוי לקיים יחסי מין באופן סדיר לתחזוק הגוף וחשוב לשמור על בריאות גופנית טובה כי "נפש בריאה בגוף בריא".
כל אחד מהשינויים לכשעצמו אולי אינו נראה משמעותי, אך בשילוב של צעדים קטנים אך רבים, ניתן להשיג שינוי משמעותי.

יש לזכור שלמרות השינויים והמחלות הקשורים לגיל והיכולים להשפיע לרעה על המיניות, אם שני בני הזוג רוצים מיניות טובה הם יצליחו בכך.
אין גבול ואין הגבלת גיל למין ולאהבה.