האם לפנות לקבלת טיפול מיני?

רבים מאיתנו קיבלו רושם שאינו מדויק בנוגע לתחום טיפול מיני. מה שתעשיית הבידור והתקשרות מעבירות לצופים אינו בהכרח נכון. הם נוהג להציג סוגיות מיניות כמביכות ומשעשעות, ואת המטפלים, כשרלטנים אולי אף משונים. האמת היא, שטיפול מיני מקצועי יהיה לרוב מעמיק ומורכב כמו כל טיפול פסיכותרפי אחר המוצע לכם.

המטרה היא די ברורה – זיהוי וטיפול בבעיה הרגשית הטמונה בשורש הדברים. ישנן סיבות אפשריות רבות לסימפטומים המאפיינים סוגיות בתפקוד המיני. ייעוץ מיני יכול להתאים לכל בני האדם הבוגרים. גברים במיוחד, משום מה, נוטים להמעיט באפקט שהמצב הרגשי מקרין על התפקוד המיני. גופנו, למעשה, יודע לבטא את מה שאנו מתקשים לבטא במילים, או לשתף בו את בני זוגנו. בניגוד למה שרבים נוהגים לתאר, טיפול זוגי אינו מתרכז באיברי המין דווקא, אלא בזוג או באדם. אם, למשל, גבר מבקש ייעוץ מיני בשל ענייני זקפה, הרי שהצעד הראשון הוא להבין איך מתחבר הקושי הזה לחייו באופן כללי – למצבו הרגשי והבריאותי, כמו גם למערכות היחסים שלו. האם מדובר בבעיה שהופיעה רק לאחרונה, בשל אירועים מיוחדים ולא יומיומיים, כמו – אובדן, אבטלה או אולי אף הצלחה שהגיעה באופן פתאומי? ייתכן שמדובר בבעיה ארוכת טווח שמלווה את האדם זמן רב, כביטוי להערכה עצמית נמוכה או אולי כפחד מפני התחייבות, למשל התחייבות לקשר?


בין ייעוץ מיני לטיפול זוגי

יש לנו את הנטייה לייחס את מקור הבעיה לאדם המבטא את הקושי, אולם פעמים רבות קורה כי חלק משמעותי של שורש הבעיה מורכב מלחצים וחרדות שלו בן הזוג. לעיתים, יש לומר, טמונה הבעיה בדינאמיקה הקיימת במערכת היחסים; גבר הרואה את אשתו כשתלטנית וביקורתית, עשוי לחוות בעיות תפקוד בשל רגשות תסכול וכעס המבטאות את עצמם בסימפטומים המדוברים. נוכל להשתמש בדוגמא אחרת המצריכה טיפול מיני – אישה הסובלת מכאבים בעת קיום יחסי מין, או מתלוננת על קושי להגיע לאורגזמה. ייתכן שאותה אישה חונכה לתפיסה שלילית של גוף ומיניות; ייתכן גם כי היא מתקשה להרפות ולשחרר שליטה. קיימת אף האפשרות כי חוותה בעברה התעללות פיסית או רגשית. קיימת האפשרות שהיא משקיעה מאמץ רב בריצוי בן הזוג, מה שמקשה עליה לבסס את צרכיה ורצונותיה, שלא לדבר על ליהנות מהם. מין הוא תחום אישי למדי, ורבים מוצאים קושי בבקשת עזרה בנושא. רבים הם הזוגות הדוחים עניין זה, עד שכבר קשה להם להתמודד עמו, דבר הפוגע בביטחון העצמי ובקשר עצמו.